Biuletyn parafialny

Biuletyn informacyjny – 30.06.2019 do 27.10.2019
Polska Misja Katolicka w Strasburgu, ks. Ryszard Górski
Siedziba: Parafia Notre Dame de Lourdes 9, rue Hohwald 67000 Strasbourg dojazd: TRAM: B i F Laiterie, tel: 03.88.32.31.60 e-mail: ryszard.gorski@neuf.fr Strona PMK w Strasburgu: www.parafianin.blogspot.com
                                                Drodzy parafianie!
Koniec roku duszpasterskiego jest wezwaniem do wdzięczności Bogu i ludziom. Pierwszym odruchem serca jest wyrażenie wdzięczności Bogu za dar wiary i Jego obecności w naszym życiu, jak również za świadków wiary, których stawiał i stawia na drodze naszego życia, a dzięki którym nasza wiara może się umacniać i wzrastać.
Wielkim darem dla naszej wspólnoty jest obecność kapłanów, którzy studiując w Strasburgu, gorliwie pomagają naszej wspólnocie na płaszczyźnie duchowej i duszpasterskiej. W niedziele kończącą rok duszpastersko-katechetyczny dziękowaliśmy ks. Wojciechowi i ks. Adamowi, którzy po pięciu latach owocnej obecności w naszej wspólnocie powracają do swoich diecezji.  Poprzez duże zaangażowanie w naszej wspólnocie (głoszenie Słowa Bożego i katechizacje, posługę w konfesjonale oraz żywą obecność w różnych wymiarach duszpasterskich) zostawiają oni dobry ślad w sercach i życiu naszych parafian. Dziękuje im za to, że zawsze mogłem na nich liczyć, gdy potrzebowałem ich pomocy. Życzymy im, aby posłuszni natchnieniom Ducha św. i woli Boga, nadal z takim zapałem służyli ludziom i pomagali im w drodze do Boga. Dziękuję wszystkim, którzy swoja pomocą w parafii wspierali mnie na różnych odcinkach życia duszpasterskiego oraz troszczyli się o piękno naszego kościoła i utrzymanie parafii. Bez waszego zaangażowania i pomocy parafia nie mogłaby istnieć i rozwijać się.
Kościół przeżywa dziś poważny kryzys i stoją przed nim trudne czasy. A Kościół to wszyscy, którzy poprzez sakrament chrztu św. stali się jego członkami. Jest to wiec problem, przed którym stoi każdy z nas. U fundamentów tej trudnej sytuacji Kościoła, jest kryzys wiary. Jakie są drogi do wyjścia z niego?  Chciałbym zwrócić uwagę na niektóre z nich, z konkretnym odniesieniem do naszej wspólnoty. Sądzę, że podstawową drogą jest ożywienie pobożności każdego z nas, a dzięki temu parafii i Kościoła.  Stąd ważne jest, byśmy więcej czasu poświęcali na modlitwę, na osobisty kontakt z Bogiem. Dotyczy to w pierwszym rzędzie nas kapłanów, ale też ludzi świeckich. Warto zadać sobie pytania: ile czasu w ciągu dnia poświęcam na modlitwę i o czym na niej rozmawiam z Bogiem? Czy Go słucham i staram się rozumieć, i pełnić Jego wolę? Jakie miejsce zajmuje Bóg w moim życiu, jak i w rozmowach z innymi? Jak wygląda twoja modlitwa małżeńska oraz rodzinna? Dobra modlitwa i relacja z Bogiem - osobista i w rodzinie - warunkuje dobrą modlitwę we wspólnocie, szczególnie podczas Eucharystii.  Drogą do ożywienia pobożności jest regularne i dobre uczestnictwo w Mszy św. Warto postawić sobie pytanie: czym Msza św. jest dla mnie? Czy idę na nią z radością, z miłości do Boga czy tylko z obowiązku? Naszą pobożność i relacje z Bogiem ożywia i umacnia kontakt ze Słowem Bożym. Czy w moim domu jest Pismo św.? Jak często po nie sięgam? Czy szukam w Słowie Bożym mądrości i światła na drodze mojego życia? W tym kontekście Eucharystii pragnę zachęcić Was do niedzielnego uczestnictwa w Mszy św. oraz zaangażowania się w liturgie (posługa lektora czy pomoc w śpiewie). Zapraszam dzieci do służby przy ołtarzu, a dorosłych i młodzież do pomocy w sprzątaniu kościoła oraz dekoracji. Szczególnie zachęcam was do uczestnictwa w nabożeństwach fatimskich (od maja do października) oraz adoracji Najświętszego Sakramentu (od listopada do kwietnia). Ta modlitwa prowadzona w języku francuskim i polskim (o ile są Polacy w większej liczbie) będzie między innymi w tym roku poświęcona prośbie o beatyfikacje Roberta Schumana, w intencji Europy, aby powróciła do korzeni chrześcijańskich oraz o mężów stanu, którzy mogliby w tym pomóc. Zachęcam do modlitwy różańcowej (włączenia się w Bractwo Żywego Różańca) oraz zapraszam nowych członków do Rycerstwa Niepokalanej, szkaplerza jak i podejmowania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jestem otwarty na nowe inicjatywy, które można by było zrealizować w naszych polonijnych warunkach.
Zamieszczony obok obraz to słynna wizja św. Jana Bosko z 26.05.1862 roku. Widzi on podczas szalejącej burzy okręt miotany falami. To kryzys jaki przezywa Kościół.  Na tym okręcie dostrzega białą postać papieża z ludźmi. To symbol kościoła katolickiego. Z morza wyłaniają się 2 kolumny. Większa z jaśniejącą hostią i napisem: „ratunek dla wierzących” oraz mniejsza z Maryja i napisem: „wspomożenie chrześcijan”. Drogą do przełamania kryzysu jest kult Eucharystii i nabożeństwo do Matki Bożej, w jedności z Kościołem Katolickim.
Kolejną drogą do wychodzenia z kryzysu jest budowanie wspólnoty. Chciałbym najpierw jeszcze raz podkreślić role tej wspólnoty, którą jest rodzina, oparta na kochającym się małżeństwie. Temu tematowi poświeciliśmy wiele uwagi (Sympozjum na temat rodziny, rekolekcje oraz modlitwa). W naszej wspólnocie jest wiele młodych rodzin, stąd dobrze byłoby stworzyć jakąś grupę, która mogłaby regularnie się spotykać (np. raz na miesiąc), aby się umacniać poprzez modlitwę i refleksje. Okazją do budowania tej wspólnoty może być jubileusz 30-lecia obecności Polaków w kościele Matki Bożej z Lourdes, który będziemy obchodzić w kolejnym roku duszpasterskim. I trzecia droga, którą uważam za ważną, to jednoczenie się wspólnoty, w trosce o ludzi potrzebujących pomocy materialnej czy duchowej. Dziękuje wam za wszelką pomoc na rzecz tych, którym pomagamy: choremu Mikołajowi oraz dzieciom i młodzieży z Domów Dziecka (Chełmiec i Kartuzy).
Tym co może jednoczyć wspólnotę i pomagać w wyjściu z kryzysu jest ewangelizacja. Do tego tematu odniosę się w kolejnym biuletynie.  
Trzeba pamiętać o tym, że mimo tego kryzysu, to Kościół jest mostem, niezbędnym, aby iść naprzód, na spotkanie z Bogiem, ale on sam nie jest celem. 

Te refleksje związane z kryzysem Kościoła, ale również kryzysem wiary, kryzysów małżeńskich, rodzinnych i osobistych, zakończę wypowiedzią ks. Tomasza Halika: „istotą chrześcijaństwa jest wielkanocne przesłanie o krzyżu i zmartwychwstaniu, o śmierci i powstaniu z martwych. Człowiek musi sięgnąć dna, usłyszeć krzyk opuszczenia Jezusa na krzyżu, by mógł wejść na drogę, która prowadzi do światła poranka wielkanocnego. Nowinę o zmartwychwstaniu prawdopodobnie rozumiemy tylko o tyle, o ile wpierw jesteśmy zdolni przeżyć mrok Wielkiego Piątku”.

Dziękując za obecność i współpracę w kończącym się roku duszpastersko – katechetycznym, życzę Wam wszystkim radosnych i spokojnych wakacji, odpoczynku dla ciała, i ubogacenia ducha.   Szczęść Boże!                                                           
Ks. Ryszard Górski ze wspólnotą kapłanów
**************************************************************************
Rozkład Mszy Świętych i nabożeństw

30.06.  XIII niedziela zwykła 11.00     W intencji Helenki i Aleksego Adwentów

05.07. – I piątek miesiąca godz. 19.30   W intencji Piotra Krawczyka
06.07. – I sobota miesiąca godz. 9.30.   W intencji Katarzyny Krawczyk z okazji urodzin

07.07. – XIV niedziela zwykła godz. 11.00 W intencji Gabrielle Gallo w 1 rocznice urodzin

13.07. (sobota) - godz. 18.30 Msza św. (w języku francuskim) z różańcem i procesją fatimską

14.07. – XV niedziela godz. 11.00 W intencji Adasia Kowalewicza w 1 rocznice urodzin

21.07. – XVI niedziela zwykła godz. 11.00 Po Mszy św. poświęcenie pojazdów.

28.08. – XVII niedziela zwykła godz. 11.00  

02.08. – I piątek miesiąca godz. 19.30

03.08. - I sobota miesiąca godz. 9.30

04.08. – XVIII niedziela zwykła godz. 11.00 

11.08. XIX niedziela zwykła   godz.11.00.

13.08. (wtorek) - godz. 20.00 Msza św. (w języku francuskim) z różańcem i procesją fatimską i oddanie czci relikwiom św. Maksymiliana -Marii Kolbego, które znajdują się w naszym kościele (jest to wigilia jego liturgicznego wspomnienia)

15.08. – Wniebowzięcie Matki Bożej godz. 11.00
                   Święto Wojska Polskiego (błogosławieństwo ziół i kwiatów)

18.08. – XX niedziela zwykła godz. 11.00           

25.08. – XXI niedziela zwykła godz. 11.00 W intencji Stanisława Dzioby    w 50 rocznice urodzin

01.09. - XXII niedziela zwykła godz.11.00 

06.09.    I piątek miesiąca godz. 19.30
07.09. – I sobota godz. 9.30

08.09. – XXIII niedziela zwykła godz. 11.00 za zmarłego Ryszarda Wiśniewskiego w 1 r.s.    

13.09. piątek   godz.20.00.  Msza św. z różańcem i procesją fatimską

15.09. – XXIV niedziela zwykła godz. 11.00    za zmarłych: Apolonie i Marka Kobelisów-Szostakowskich  Po Mszy sw. katecheza

22.09. – XXV niedziela zwykła godz.11.00 Po Mszy św. katecheza. 

29.09. – XXVII niedziela zwykła Msza św. o godz. 11.00   
Po Mszy św. katecheza.  Błogosławieństwo małych dzieci i uroczyste rozpoczęcie roku katechetyczno - duszpasterskiego.  Dzień sportu 

04.10. I piątek godz. 19.30

05.10.  I sobota godz. 9.30

06.10. – XXVII niedziela zwykła godz. 11.00.     Po Mszy św. katecheza
Przekazanie dzieciom do I Komunii św. różańców

13.10. – XVIII niedziela zwykła godz.10.30  W intencji rodziny Wróblewskich
Msza św. polsko-francuska z różańcem i procesją fatimską Jubileusz 30-lecia pobytu Polaków w parafii Matki Bożej z Lourdes
         Po Mszy świętej spotkanie w dolnej sali pod kościołem. 
Zachęcam do licznego udziału w tym spotkaniu naszych wspólnot oraz  o pomoc w przygotowaniu spotkania po Mszy św.
                  
20.10. – XIX niedziela zwykła godz.11.00  + Elżbieta Sawicka 11 r.ś.  oraz z rodzin Sawickich i Skibińskich  
22.10. (wtorek)godz. 19.30. - Modlitwa dziękczynna za kanonizację Ojca św. Jana Pawła II wspólnie z parafią francuską

27.10. – XXX niedziela zwykła godz.11.00


Informacje duszpasterskie
W niedzielę 23.06. miało miejsce zakończenie roku katechetyczno duszpasterskiego. Katechizacją zostało objętych 59 dzieci. 
Pragnę gorąco podziękować osobom, które w tym roku prowadziły katechezę. Kapłanom: Wojciechowi Glinieckiemu, Adamowi Zielińskiemu i Karolowi Węsierskiemu-Tesen oraz Paniom katechetkom: Magdalenie Wróblewskiej, Marii Krawczyk, Marii Gentelet, Marcie Zbrojkiewicz, Monice Baniowskiej, Marzenie Kawczyńskiej oraz służącej pomocą Katarzynie Skrzypczak.
Dziękuję Państwu Beacie i Wojciechowi Sawickim oraz służącym im pomocą: Danucie Wiśniewskiej-Cazals oraz Januszowi Lora i Dariuszowi Kobelisowi za prowadzenie barku kawowego dla rodziców podczas katechezy. 
Dziękuję chórowi oraz Panu organiście - Andrzejowi Sosinowi, za systematyczną i sumienną animację Mszy św. Zachęcam nowe osoby do włączenia się w śpiew. Dziękuję Panu Rafałowi Skrzypczakowi oraz Mariuszowi Baniowskiemu za obsługę programu wyświetlania tekstów pieśni i czytań liturgicznych.
Dziękuję Pani Iwonie Kołakowskiej, przewodniczącej Rady Duszpasterskiej, za ofiarną pomoc organizacyjną w naszej działalności duszpasterskiej i katechetycznej.

Naturalne planowanie rodziny – spotkania dla dorosłych

W nadchodzącym roku duszpasterskim 2018/2019 proponujemy zorganizowanie spotkań z zakresu naturalnego planowania rodziny. Wiadomości na ten temat przekazywane są zazwyczaj podczas spotkań, przygotowujących pary narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Chodzi tu jednak o możliwość zapoznania się z nimi także innych osób chętnych oraz powtarzanie i pogłębianie tej wiedzy.
Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do Pani Marii Krawczyk / lekarz medycyny, nauczyciel NPR/

  
 Służba ołtarza 

Dziękuję grupie 10 dzieci i młodzieży zaangażowanych w liturgiczną posługę ołtarza w naszej wspólnocie, jak i ich rodzicom. Zachęcam Was do służenia przy ołtarzu podczas Waszych wakacyjnych wyjazdów w innych parafiach.  Po wakacjach rozpocznie się przygotowanie nowej grupy ministrantów spośród dzieci, które przystąpiły ostatnio do   I Komunii świętej. Ich formacją zajmie się Pan Ireneusz Konarski, któremu dziękuję za dotychczasową pomoc.

Rycerstwo Niepokalanej w duchu wychowania harcerskiego

Drużyną harcerską, opiekują się księża studenci, we współpracy z polskimi żołnierzami z Euro Korpusu. Spotkania harcerzy odbywają się w soboty.
Szczegóły dalszej działalności i formacji tej grupy, będą podane w okresie powakacyjnym.
                                              

Od roku 2010 raz w miesiącu jest prowadzona katecheza dla dorosłych. Za poprowadzenie jej w tym roku (raz w miesiącu) dziękuje ks. Adamowi Zielińskiemu. Sądzę, że zostanie podjęta po wakacjach. Jest to okazja do pogłębienia wiary, a jednocześnie postawienia pytań na nurtujące was tematy.
                             
                            Duszpasterstwo żołnierzy

Obecnie w Strasburgu znajduje się grupa żołnierzy pełniących służbę   w Euro Korpusie.  28 żołnierzy, niektórzy z rodzinami, powraca do Ojczyzny.  Dziękuję zaangażowanym w sprawach naszej parafii oraz wszystkim, którzy przez pomoc i modlitwę byli obecni w naszej polskiej wspólnocie. Powracającym w tym roku do Polski życzę obfitych łask Bożych, wierności Bogu i mocnych więzi ze wspólnotą Kościoła. 
Róże różańcowe – intencje dla członków róż różańcowych są przekazywane w pierwszą niedzielę miesiąca. Prowadzone są również spotkania członków róży różańcowej. Za podjęcie się tej inicjatywy dziękuję Pani Marii Krawczyk.

Modlitwa różańcowa po Mszy św. niedzielnej.
Cieszę się z inicjatywy odmawiania po Mszy św. dziesiątki różańca. Osoby chętne do wzięcia udziału w tej modlitwie gromadzą się po Mszy św. w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Można podczas tej modlitwy przedstawić Bogu osobiste intencje.

                            Szkaplerz
Trzy lata temu podczas rekolekcji adwentowych do szkaplerza zostało przyjętych około 50 osób. Po wakacjach tę przynależność postaramy się podkreślić poprzez specjalne nabożeństwo (szczegóły będą podane) oraz w pierwsze soboty miesiąca.   Będzie również możliwość przyjęcia szkaplerza.
Od 13 maja zostały wznowione nabożeństwa fatimskie.
Zachęcam Was do udziału. Kolejne nabożeństwa: sobota  – 13 lipca (18.30.); wtorek  – 13 sierpnia (20.00.); piątek – 13 września (20.00)  i niedziela – 13 października (10.30).           
Pamiętajmy o podjętych zobowiązaniach „Duchowej adopcji dziecka poczętego” oraz „Rycerstwa Niepokalanej” (dotyczy to tych, którzy podjęli się tych zadań).

„Kiermasz parafialny”.  Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie „Kiermaszu” oraz wzięli w nim udział. Kiermasz stanowi ważną pomoc finansową                         w utrzymaniu naszej parafii. Dochód z kiermaszu wyniósł 5550€.  Składają się na niego: dobrowolne ofiary pieniężne, tombola, organizowane gry, konsumpcja napojów i posiłków.
W przygotowaniu kiermaszu uczestniczy duża grupa parafian. Na różnych etapach przygotowań i pracy włączyło się aktywnie prawie 70 osób. Dziękuję naszemu zespołowi „Paka”, który animował spotkanie w sobotę i niedzielę oraz grupie folklorystycznej dzieci „Wiosna”. Z myślą o kolejnym już kiermaszu, ze swej strony proszę Was, o takie zorganizowanie swojego czasu, aby przynajmniej w jednym dniu kiermaszu być obecnym. Możecie już teraz pomyśleć o fantach składanych corocznie na tombolę. Mile widziani są sponsorzy. Dziękuję naszemu rodakowi, który w tym roku ufundował rower oraz telewizor na dużą tombolę. 

Spotkanie Rady Duszpasterskiej miało miejsce 14 czerwca.

Podczas spotkania, w którym wzięło udział 11 osób, dokonana została ocena mijającego roku duszpastersko-katechetycznego. Ks. proboszcz przekazał informacje na temat katechizacji,  w której wzięło udział 59 dzieci. Szczegółowe rozeznanie co do nowego rozkładu grup katechetycznych będzie podjęte po wakacjach, po przybyciu nowej grupy dzieci i młodzieży. Spotkanie katechetyczne odbędzie się w sobotę 14 września, katecheza wstępna 15 września.  Uroczyste rozpoczęcie roku duszpastersko-katechetycznego połączone z błogosławieństwem dzieci najmłodszych będzie w niedziele 22 września i ewentualnie tradycyjny już „dzień sportu” w niedziele 29 września.
Jak każdego roku gorąco wszystkich zapraszam na modlitwę francusko-polską, w dniu 22 października o godz. 19.30, we wspomnienie św. Jana Pawła II. 
Podczas spotkania zostały zasygnalizowane następujące inicjatywy czy plany (o niektórych wspominam we wstępie do biuletynu):
1.     Raz w miesiącu (jak na obecna chwile 13-go dnia miesiąca podczas nabożeństw fatimskich lub adoracji oraz podczas adoracji w pierwsze niedziele miesiąca) będzie modlitwa o beatyfikacje Sługi Bożego Roberta Schumana oraz w intencji Europy o powrót do korzeni chrześcijańskich. Padła propozycja, aby zorganizować pielgrzymkę śladami Sługi Bożego Roberta Schumana.
2.     Ewangelizacja środowisk polskich i francuskich m.in. poprzez dystrybucje kartki informacyjnej (która zostanie przygotowana po wakacjach) o naszej polskiej wspólnocie.
3.     W miesiącu maju i październiku ( najlepiej w piątki o 19h30) zorganizować modlitwę różańcową  i „Litanii Loretańskiej”.
4.     W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia obecności Polaków w parafii Matki Bożej z Lourdes
5.     Należy przygotować więcej osób do obsługi programu „Cecylia”

Kolejne spotkanie RD będzie miało miejsce w piątek 20 września o godz.20.15.

                                                         Tydzień Miłosierdzia
Na Tydzień Miłosierdzia nasza polska przesłała do Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu 302€ (na składkę złożono 242€).
Pomoc charytatywna


Pragnę przypomnieć, że w okresie Wielkiego Postu 2019 roku złożono na pomoc charytatywną (szczególnie dzieciom z Domów Dziecka w Chełmie, w Kartuzach, na Wyspach Zielonego Przylądka, ale również na pomoc dla chorego dziecka Mikołaja) 160€ podczas składki po Mszy św. oraz 350€ (jako ofiary indywidualne). Dziękuję za złożone ofiary, za przekazane do wysłania ubrania oraz za przygotowanie paczek.Dla „Stowarzyszenia Małych Stópek”, które zajmuje się pomocą kobietom w stanie błogosławionym lub samotnie wychowującym dzieci zebrano i przesłano 170€. Dla chorego Mikołaja zostało przekazane 150€ jak również przedmioty na aukcję.
Oplata za przesypkę paczek wyniosła: 82€ (do Chełmca i Kartuz). W lipcu do Domu Dziecka w Chełmcu będzie przekazane lub przesłane: 250€   30€ przekazano znajdującym się w trudnej sytuacji naszym rodakom. 

Zaproszenie do pomocy w sprzątaniu i dekoracji kościoła

Nasz kościół sprzątany jest co trzy tygodnie. Dwa razy w roku (w okresie jesiennym i wiosennym) jest sprzątanie generalne kościoła i salek katechetycznych. Sprzątanie odbywa się w sobotę od godz. 9.30 do 11.00. Daty są podawane podczas ogłoszeń niedzielnych. Dziękuję wszystkim, którzy w tym roku duszpasterskim służyli nam swoją pomocą. Za koordynację dziękuję serdecznie Pani Magdalenie Wróblewskiej oraz Pani Halinie Bronner. Za układanie kwiatów oraz ich ofiarowanie dla parafii dziękuję Pani Danucie Wiśniewskiej-Cazals, jak również służącej pomocą Pani Magdalenie Wróblewskiej

                            Portal informacyjny dla Polonii – PolskiFR
Na powstającym portalu informacyjnym dla Polonii - PolskiFR dostępna jest wyszukiwarka Mszy Świętych i polskich parafii na terenie całej Francji. Wyszukiwarka jest pomocą nie tylko dla Polaków mieszkających we Francji, ale także dla turystów z Polski, studentów, osób przyjeżdżających w delegacje, które chcą odnaleźć informacje o Mszach Świętych i nabożeństwach.
Dziękuje panom: Jackowi Zbrojkiewiczowai oraz Rafałowi Skrzypczakowi za przekazywane zdjęcia do portalu. Potrzebuję jeszcze korespondenta (korespondentów) do pisania tekstów informujących o wydarzeniach w naszej wspólnocie.  Chętni, którzy mogliby podjąć się tego zadania proszeni są o kontakt ze mną. 
Przez sakrament chrztu św. do naszej wspólnoty została włączona: 
GRELOWSKA Luiza Zofia c. Krzysztofa i Anety Tomasik, w dniu 04 maja 2019 roku

 Spowiedź święta - ma miejsce podczas Mszy św. niedzielnej (jeżeli jest obecny drugi kapłan) oraz w dni powszednie (przed lub po Mszy św.). Zawsze na osobistą prośbę. Jeżeli we wspólnocie byłyby osoby chore, samotne lub znajdujące się w szpitalu i pragnące odwiedzin kapłana, to proszę o zgłoszenie. Zawsze jestem do ich dyspozycji.

Od 03 do 30 lipca będzie mnie zastępował ks. Dr Zbigniew Krzeszowski. Otoczcie go swoją modlitwą i życzliwością.

 Kolejny biuletyn ukaże się 27 października.

Poniżęj podaję adresy lekarzy dentystów, obecnych w naszej wspólnocie.
JASIAK Daniel i Magdalena 53, Route de Bischwller,  67800 Bischeim  tel: 03 88 33 28 74
ROSPEDZIK Alicja Niederbronn les Bains    tel. 03 88 80 31 93
WILCZYŃSKA Bożena Ewa 154a, Route de Lyon, 67400  Illkirch Graffenstaden  tel. 03 88 67 27 28
SAAD Paul-Jacques 60, Avenue Christian Pfister,  67100 Strasbourg    tel. 03 88 39 26 26

Lekarz : Ciochon Marek 6, Place des Halles Strasbourg 03 88224501

Contrôle technique auto (kontrol techniczna auta) – można rozmawiać w języku polskim 8, rue du fort Zone Commercial Leclerc  67118 Geispolsheim  0388679063

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz